Formula Student din Portugalia câștigată de studenții de la UniTBv

2

Cel de-al 14-lea monopost realizat de studenţii din echipa BlueStreamline a Universităţii Transilvania Braşov (UniTBv) a fost vedetă la competiţia „Formula Student” din Portugalia, care s-a desfăşurat săptămâna aceasta, a informat conducerea UniTBv într-un comunicat remis, duminică, presei.

„Prima participare a echipei BlueStreamline a Universităţii Transilvania din Braşov la competiţia „Formula student” din Portugalia a adus şi primul loc 1 pentru studenţii braşoveni. Timp de 8 luni, studenţi de la mai multe facultăţi ai Universităţii Transilvania din Braşov au conceput de la zero o maşină de curse şi au pregătit-o pentru competiţiile internaţionale. La finalul lunii iulie, a fost lansat cel de-al 14-lea monopost realizat de echipa BlueStreamline şi care săptămâna aceasta a fost vedetă la competiţia „Formula Student” din Portugalia”, se arată în comunicatul citat.

La linia de start a competiţiei s-au aliniat 16 universităţi din 7 ţări europene.

„În total au fost 5 probe pe care studenţii le-au parcurs: proba de acceleraţie, unde braşovenii s-au clasat primii, proba de autocross, unde au fost pe locul doi, skid pad – locul 3, anduranţă – locul 1, eficienţă – locul 1. La final, în clasamentul general, echipa BlueStreamline a Universităţii Transilvania din Braşov s-a clasat pe prima poziţie. În plus, a primit şi premiul special „Formula Student Portugal””, a precizat sursa citată.

Pentru echipa BlueStreamline, care împlineşte un deceniu şi jumătate de existenţă, vara aceasta urmează alte două competiţii, pe circuitele din Spania şi din Croaţia.

„Mă bucur că, alături de cei 12 studenţi, am reuşit să dezvoltăm un monopost care la anumite capitole a depăşit performanţele maşinilor de curse dezvoltate de universităţi de top din Europa. Nu a fost doar muncă inginerească, a fost şi este în continuare o muncă de echipă, pasiune şi multe ore petrecute în atelierul de pe Colina Universităţii. De 15 ani, BlueStreamline este şi o rampă de lansare pentru studenţi în industria automotive şi nu numai”, a declarat conf. dr. ing. Mihai Comşiţ, coordonatorul echipei BlueStreamline.

Competiţia din Portugalia s-a desfăşurat în perioada 1-5 august, pe circuitul „Kartodromo Castelo Branco”.