Proiectul de buget pe 2022 propune pentru programele de tineret cei mai puțini bani din ultimii cinci ani, avertizează Consiliul Tineretului din România, care notează că această situație se întâmplă în anul declarat Anul European al Tineretului.
Organizația arată, într-un comunicat de presă, în care se declară consternată cu privire la proiectul de buget pentru Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, că “subfinanțarea componentei de tineret rezistă reorganizării instituționale”.
Vezi și Covasna: Cinci elevi din Sfântu Gheorghe primesc burse de excelenţă de 3.000 de lei
Potrivit CTR, deși tinerii de 14-35 de ani reprezintă un sfert din populația rezidentă a României și o bună parte din populația activă, “aceștia primesc, conform proiectului de buget al MFTES, cea mai mică parte a bugetului de stat.
Organizația amintește că Anul European al Tineretului are drept obiectiv încurajarea tinerilor să devină cetățeni activi și implicați, iar din această perspectivă “bugetul Guvernului (…) ar trebui dezvoltat împreună cu tineri și pentru tineri”.
Sursa: edupedu.ro





